W historii Polski, tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości
ten dzień na zawsze dla Polaka
pozostał Dniem Niepodległości.

Rok 2018 to rok wyjątkowy. Mija w nim dokładnie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Na terenie całego kraju odbywają się uroczystości poświęcone tej szczególnej rocznicy. Z radością włączyliśmy się w obchody tego ważnego dla każdego z nas wydarzenia.

Podjęliśmy szereg działań, by godnie uczcić święto naszej Ojczyzny a także rozwijać wśród dzieci i młodzieży zainteresowania przeszłością, umacniać postawę patriotyczną oraz rozbudzić szacunek do tradycji narodowych.

Podczas całego miesiąca poprzedzającego dzień „11 listopada” w szkole panowała radosna atmosfera przygotowań do obchodów tego święta. We wszystkich salach lekcyjnych opracowano gazetki tematyczne w barwach biało-czerwonych. Na korytarzu przygotowano wystawę prezentującą postaci „Ojców Niepodległości”.

W związku z obchodami tej ważnej rocznicy został przeprowadzony gminny konkurs „Dla Niepodległej”. Organizatorami konkursu byli:

Urząd Miejski w Siedliszczu, Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza, Zespół Szkół im. Romualda Traugutta, Gminny Ośrodek Kultury w Siedliszczu. Wręczenie nagród odbyło się w czasie gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2019r.

9 listopada 2018r. w szkole odbyła się uroczystość poświęcona Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę pt. „Gdyby nie oni…”. Stała się ona okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Prowadzący uczniowie przybliżyli historię odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zaprezentowali bogaty program artystyczny. Młodzi aktorzy podkreślili trud walki o wolność Ojczyzny podejmowany przez całe pokolenia Polaków, którym zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Wiersze i pieśni patriotyczne sławiące piękno polskiej ziemi i opiewające miłość Polaków do Ojczyzny zilustrowała prezentacja multimedialna ukazująca między innymi sceny wojny, symbole narodowe oraz wybitną postać Józefa Piłsudskiego.  Kulminacyjnym momentem widowiska był piękny Taniec Niepodległości wykonany przez uczniów klasy VE.

Nastrój towarzyszący tej doniosłej uroczystości sprawił, że była ona dla społeczności szkolnej wspaniałą żywą lekcją historii i patriotyzmu. Program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem p. Urszuli Dziedzic, p. Joanny Żołnacz i p. Jolanty Jędruszak młodzież prezentowała dwukrotnie: dla społeczności szkolnej 9 listopada, natomiast 11 listopada był on częścią gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Sposób prezentacji, dobór repertuaru i pomysłu został bardzo wysoko oceniony przez bardzo licznie zgromadzoną społeczność gminy.